fbpx
Obserwuj:
Jak zaprojektować?

JAK ZAPROJEKTOWAĆ KUCHNIĘ? CZ.II

jak zaprojektować kuchnię? materiały

W pierwszej części wpisu o projekcie kuchni, szczegółowo opisałam kwestie techniczne: od czego zacząć, jakich narzędzi używać, oraz jak określić poszczególne wysokości i odległości mebli, a także jak zaprojektować media i oświetlenie.

Dzisiaj nadal będzie o kuchni, ale od plastycznej strony. Weźmiemy na tapetę kolory i materiały frontów meblowych, opowiem o blatach, oraz jak zaaranżować ścianę pomiędzy szafkami. Będzie wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań, a także pokażę kilka kuchni, które zaprojektowałyśmy w naszej pracowni Stabrawa.pl

WYBÓR KOLORYSTYKI

W I części wpisu, wspominałam że na samym początku zawsze szukam inspiracji. Teraz, kiedy mam już rozrysowany układ mebli: rzut i widoki ścian, wracam do tego folderu. Przeglądając zdjęcia, zwracam uwagę na kształty frontów i kolory, materiały z których są wykonane oraz rodzaje uchwytów. Przyglądam się blatom, zlewom oraz bateriom kuchennym. To wszystko odnoszę do mojego projektu kuchni.

Nie ma reguły mówiącej że dobra kuchnia musi mieć określoną ilość kolorów i materiałów. Uważam, że wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, oraz tego jaka jest koncepcja na pozostałą część wnętrza.

W mniejszych kuchniach z powodzeniem obroni się 1 kolor na meblach, gdyż blat i ściana pomiędzy szafkami będą kolejnymi akcentami. Jeśli mam do dyspozycji większą kuchnię z przyjemnością łączę 2 lub 3 kolory, mając na uwadze aby przynajmniej 2 z nich były dopełniające względem siebie, a 1 z nich kontrastowy. Przy większych kuchniach lubię się „pobawić” kolorem i materiałem, oczywiście w granicach rozsądku – nie wszystko na raz.

Ale wróćmy do mebli.

Mamy do dyspozycji następujące fronty meblowe:

 • lakierowane
 • fornirowane
 • z drewna naturalnego
 • laminowane
 • ze szkła

Oczywiście jest jeszcze kilka innych, jak np. foliowane, ze spieku kwarcowego czy kamienia, ale ponieważ nie mam z nimi dużego doświadczenia, i nie są zbyt popularne, skupię się na powyższej liście.

jak zaprojektować kuchnię? materiały

LAKIER

To obecnie najczęściej spotykany sposób wykończenia frontów mebli kuchennych. Kolorów lakierów jest mnóstwo począwszy od palety RAL kończąc na NCS-ie. Tym samym możemy zamówić kuchnię w odcieniu jaki dusza zapragnie, więc jeśli kiedykolwiek myśleliście o kuchni w odcieniu np. mięty czy śliwki – nie ma problemu! Fronty lakierowane mogą mieć zagłębienia, wcięcia i frezy więc mamy możliwość zrealizowania dowolnie skomplikowanych elementów.

Wykończenie lakieru może być matowe lub w połysku. Z pewnością ten drugi będzie zwracał większą uwagę na siebie, a przy ciemnych odcieniach zadziała jak lusterko. I jeśli tylko zależy nam, aby w kuchni zagrało światło, warto wybrać połysk. Niektórzy twierdzą że na nich widać więcej odcisków palców, nie mają racji – na obu widać odciski, bo to nie kwestia wykończenia tylko koloru. Im ciemniejszy, tym bardziej trzeba uważać.

FORNIR

Fornir to cienka warstwa drewna naklejona na płytę MDF. Fornirów jest tyle, ile mamy rodzajów drzew dostępnych na rynku – od rodzimych gatunków (dąb, buk, brzoza, jesion), po gatunki egzotyczne (zebrano, bambus, wenge, heban).

Fornir może mieć naturalny rysunek słojów które układają się w delikatne łuki i elipsy – to fornir naturalny, lub równiutkie paseczki z bardzo powtarzalnym rysunkiem – to fornir modyfikowany.

Fornir można pozostawić w jego naturalnym kolorze, lub go zabarwić: rozjaśnić lub przyciemnić odpowiednim lakierem. Forniry najczęściej pojawia się na płaskich frontach lub elementach kuchni, w których nie ma zagłębień i frezów. Bardzo lubię wykorzystywać fornir jako dopełnienie kuchni lakierowanej – dodaje jej odrobinę ciepła i charakteru.

DREWNO NATURALNE

Wygląda niezwykle szlachetnie i świetnie sprawdza się w klasycznych kuchniach. Wielką zaletą drewna jest to, że można z niego wykonać dowolny kształt frontu lub element kuchni, który może mieć frez i inne cuda pasujące do projektu. Podobnie jak przy fornirze, można wybierać z rodzimych gatunków jak i egzotycznych.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że drewno pracuje, a w kuchni w której są skoki temperatury i wilgotności, może to mieć wpływ na jej wygląd po kilku latach użytkowania – mogą pojawić się niewielkie pęknięcia. Co więcej naturalne drewno jest stosunkowo drogim materiałem, dlatego nie jest zbyt popularne, szczególnie w nowoczesnych kuchniach – najczęściej jest zamieniane na fornir lub laminat z rysunkiem drewna.

LAMINAT

Czyli płyta wiórowa pokryta papierem z dowolnym nadrukiem utwardzana żywicą. Tak w skrócie można opisać popularne płyty laminowane z których jest wykonana zdecydowana większość mebli kuchennych. Laminat ma niezwykle szeroką gamę kolorów i wzorów: od drewnopodobnych, poprzez jednolite kolory, na graficznych kończąc. Jego zaletą jest nie tylko szeroka gama kolorystyczna, ale również cena. Wadą z pewnością ograniczenia technologiczne: w laminacie nie da się wykonać frezów, wcięć i zdobień.

SZKŁO

Jest to niezwykle efektowny materiał na fronty kuchenne. Może być przeźroczyste, mleczne, lakierowane w konkretnym kolorze, lub może być lustrem. Podobnie jak przy laminacie, szkło ma ograniczenia technologiczne – nie ma możliwości wykonania z niego dowolnego kształtu frontu. Co więcej szkło musi mieć dodatkowe wsparcie: jest zwykle naklejone na płytę meblową, lub oprawione w ramę aluminiową lub drewnianą, by nadać mu odpowiednią sztywność. Szkło sprawdza się świetnie jako jeden z elementów kuchni – dodatek do laminatu, forniru czy lakieru.

FRONTY – PODSUMOWANIE

Powyższe 5 rodzajów frontów są najbardziej popularne. Trudno jednoznacznie powiedzieć, który będzie najlepszy do konkretnej kuchni, bo zarówno liczy się jej styl, jak i stopień użytkowania a także budżet. Najłatwiej jest podejść do wyboru metodą eliminacji określając swoje potrzeby.

Poniżej kilka wskazówek dotyczących łączenia kolorów:

 1. Jednolite fronty lakierowane są zawsze dobrym pomysłem. Niezależnie czy jest to mała czy większa kuchnia, lakier się obroni. Aby „złamać” monotonię warto wybrać efektowe uchwyty, czy kontrastujący blat: np. fronty meblowe białe, chromowane gałki + drewniany blat. Albo szare frotny, złote uchwyty i biały blat.
 2. Łącząc 2 kolory lakierów zazwyczaj wybieram kontrastowe odcienie względem siebie: np. biały + czarny, biały + grafitowy. Kiedy decyduję się na konkretne wykończenie (mat lub połysk) to obejmuje to wszystkie fronty lakierowane, niezależnie od koloru.
 3. Mając podstawowe kolory frontów np. biały i szary, warto je złamać drewnianym dodatkiem. Może to być kilka szafek, otwarta półka czy blat. Mówiąc „dodatek drewniany” mam zarówno na myśli lite drewno, fornir, jak i laminat z rysunkiem drewna.
 4. Unikam łączenia ze sobą więcej niż 2 odcieni drewna w meblach kuchennych. Ich wzór i faktura, często są wyrazistym akcentem, więc umiar jest wskazany.

***

CO NA BLAT?

Materiałów na blaty jest sporo: kamień naturalny, kompozyt, konglomerat kwarcowy, drewno naturalne, laminat, beton, szkło… Jest w czym wybierać, ja jednak od lat pracuję na czterech z nich, i właśnie o nich opowiem.

jak zaprojektować kuchnię? materiały

KAMIEŃ NATURALNY

To niezwykle trwały materiał, pod warunkiem że mówimy o granicie. Jest to kamień odporny na plamy (np. burak, wino), kwasy (np. cytryna, ocet), wysoką temperaturę, zarysowania i wilgoć. Granit świetnie znosi trudne warunki kuchenne i nie wymaga pielęgnacji, czego nie można powiedzieć o innym kamieniu – marmurze. Nie polecam go do kuchni, gdyż jest niezwykle delikatny a po testach które przeprowadzałyśmy na próbkach, pokazały że plamy po kwasach są trwałe.

Granit występuje w wielu kolorach, choć większość z nich ma odcienie kremowe, rude, szare i czarne. Warto mieć na uwadze, że większość z nich ma różne natężenie wzoru, a każdy slab w obrębie jednego koloru może być inny. Kamień jest jednym z droższych materiałów stosowanych na blat, ale jest (prawie) niezniszczalny.

KONGLOMERAT KWARCOWY

To mieszanka kamienia (kwarcu i granitów) z dodatkami (te dodatki są często tajemnicą producentów). Jego właściwości są takie same jak granitu – jest odporny na plamy, temperaturę i zarysowania a dodatkowo występuje w szerokiej palecie kolorystycznej, które są powtarzalne, co jest absolutnie fantastyczne! Niestety podobnie jak granit, jest jednym z droższych materiałów stosowanych na blaty kuchenne.

LAMINAT

To dokładnie ten sam materiał, który jest stosowany na frontach kuchennych z jedną różnicą – jest grubszy, ma 3 lub 4cm oraz jego krawędź jest lekko zaoblona. Mówi się, że laminaty nie są odporne na zarysowania i wysoką temperaturę, ja dodałabym: zależy które. Przykładowo, blat który mam w swojej kuchni, często był traktowany nożem oraz gorącym garnkiem, i jak do tej pory ma się świetnie. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy producent ma tak odporne blaty w swojej ofercie, i ciepłe dno naczynia może stopić jego powierzchnię.

Blaty laminowane podobnie jak fronty mają pewne ograniczenia: nie da się z nich wykonać skomplikowanych kształtów czy wycięć, ani powiesić komory zlewozmywaka, gdyż w przekroju jest płytą wiórową. Z kolei zaletą blatu laminowanego, jest bardzo szeroka gama kolorystyczna oraz cena.

DREWNO NATURALNE

Blaty drewniane to najczęściej tzw. klejonka, czyli małe kawałeczki drewnianych paseczków posklejane ze sobą. Mogą być wykonane z dębu, buku, jesionu, a także z drewna egzotycznego na przykład bambusa.

Blaty drewniane są piękne i wyglądają niezwykle szlachetnie, ale wymagają pielęgnacji. Z jednej strony wszystkie plamy i zabrudzenia trzeba na bieżąco wycierać, by nie uszkodziły powierzchni. Z drugiej strony, raz na czas należy go olejować. Więc jeśli nie jest to przeszkodą – warto w niego zainwestować.

BLATY – PODSUMOWANIE

Przy wyborze blatu do kuchni, warto sobie odpowiedzieć na te same pytania, które zadałam w akapicie dotyczącym frontów. Czy kuchnia będzie intensywnie wykorzystywana? Czy będę dbać o blat czy wolę by był “kuloodporny”? I jaki budżet chcę na niego przeznaczyć? Odpowiedź przyjdzie sama!

***

A CO NA ŚCIANĘ?

Dochodzimy do ostatniej części układanki: mamy wybrane fronty meblowe, mamy wybrany blat, więc pozostaje ściana pomiędzy szafkami. Jest na nią kilka możliwości:

 • płytki
 • mozaika kamienna
 • farba ceramiczna (oraz farba tablicowa)
 • szkło (lacobel, lustro)
 • okładzina ( fornir, laminat, kamień)

jak zaprojektować kuchnię? materiały

W mojej ocenie nie ma jednego klucza, dzięki któremu dostaniemy gotowe rozwiązanie. Projektując kuchnię, tę ścianę traktuję jako dopełnienie całości, tak by była tłem dla mebli, a nie odwrotnie. Kuchnia jest składową wielu elementów i pewien umiar jest wskazany.

Płytki ceramiczne oraz okładzina kamienna (granitowa) sprawdzą się w kuchni, w której się dużo gotuje. Fornir jest już nieco delikatniejszy i przypuszczam że pryskający olej pozostawi na nim ślady, więc jego należy traktować z umiarem. Z kolei szkło będzie piękne i delikatne, ale najtrudniejsze do utrzymania w czystości.

Farba ceramiczna to świetne rozwiązanie do kuchni, w których już nie widzimy miejsca na kolejny materiał. Należy o nią dbać, bo choć jest zmywalna, to łatwo ją uszkodzić mechanicznie. Mimo wszystko, równie łatwo ją odświeżyć – malując ponownie ścianę po kilku latach. Farbę ceramiczną mam w swojej kuchni, a także jest na ścianie w domu w Chorzowie.

***

DAJCIE SIĘ ZAINSPIROWAĆ!

Poniżej pokazuję zdjęcia i wizualizacje różnych kuchni naszej pracowni Stabrawa.pl. Zwróćcie uwagę na kolory i kształty frontów, uchwyty, blaty oraz jak zostały ze sobą połączone kolory.

 

KUCHNIA W NIEPOŁOMICACH
Fronty: lakier połysk, blat laminowany z rysunkiem drewna, ściana: mozaika kamienna

 

Więcej o tym wnętrzu tutaj

***

KUCHNIA W CHORZOWIE
Fronty lakier mat, blat: granit, barek + otwarta szafka: fornir, ściana: farba ceramiczna

Więcej o tym wnętrzu tutaj 

***

KUCHNIA W BOCHNI
Fronty: lakier mat + laminat z rysunkiem drewna, blat laminat, barek drewno naturalne, ściana: farba ceramiczna.
fot. Przemek Kuciński

jak zaprojektować kuchnię

Więcej o tym projekcie tutaj 

***

MOJA KUCHNIA
Fronty lakier połysk, otwarte szafki laminat, blat laminat, ściana: farba ceramiczna
fot. Przemek Kuciński

jak zaprojektować kuchnię

Więcej o tym projekcie tutaj

***

KUCHNIA, OKOLICE KRAKOWA (wizualizacja)
Fronty: lakier mat, blat laminat (ciąg roboczy) + kamień (wyspa), ściana: drewniane płazy

dom z płazów, dom z bali, wnętrze domu drewnianego, styl nowoczesny i rustykalny

Więcej o projekcie tutaj

***

KUCHNIA W KRAKOWIE (w trakcie realizacji)
Fronty: lakier mat, blat: konglomerat kwarcowy, ściana: płytki ceramiczne

Więcej o projekcie tutaj

***

KUCHNIA, OKOLICE KRAKOWA (wizualizacja)
Fronty: lakier mat, blat drewno naturalne + kamień (wyspa), ściana: farba ceramiczna + lacobel (pod okapem)

wnętrze styl kolonialny, drewno, wnętrze klasyczne, nowoczesna klasyka we wnętrzu

***

Mam nadzieję, że moja instrukcja i wszystkie wskazówki będą pomocne w zaprojektowaniu kuchni. Jeśli pominęłam jakikolwiek element tej układanki, lub jeśli nasuwają się Wam pytania, piszcie proszę w komentarzach – na pewno odpowiem.

A jeśli mimo wszystko, projekt kuchni okaże się zbyt skomplikowany, to zapraszam do mojej pracowni Stabrawa.pl – rozpracujemy temat wspólnie!

Jeśli to co robię inspiruje Cię - poleć mnie proszę swoim znajomym :)

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Wpisy, które Cię zachwycą:

Treść niedostępna.
Zaakceptuj pliki cookies, żeby korzystać ze strony.

Na tej stronie wykorzystujemy cookie. Aby kontynuować użytkowanie strony (treść poprawnie się wyświetli po akceptacji), zaakceptuj politykę prywatności. polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close