Jak zaprojektować mieszkanie na wynajem? 6 praktycznych wskazówek
Z początkiem tego roku pracowałam nad projektem mieszkania w Wiśle, które zostało kupione z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Wydawać by się mogło, że projekt wnętrza takiego mieszkania, jest bardzo podobny do tych, które realizuję na codzień, kiedy inwestor kupuje nieruchomość dla siebie.
Nic bardziej mylnego! Bo mieszkanie na wynajem to trochę inna bajka – tu nie chodzi o spełnianie swoich wnętrzarskich marzeń, a o zaprojektowanie miejsca które przyciąga uwagę, które będzie intensywnie użytkowane, oraz takie, które w perspektywie czasu będzie przynosić zyski.
Jak zatem zabrać się za projekt mieszkania na wynajem? Mam kilka praktycznych wskazówek.
1. MINIMALNA ILOŚĆ ZMIAN W ORYGINALNYM PROJEKCIE
Kiedy otrzymałam rzut mieszkania, zastanawiałam się co jest konieczne do zmiany. Wiadomo, że prace wykończeniowe i wyposażenie mieszkania stanowią konkretny koszt, więc zmiany budowlane zostały sprowadzone do absolutnego minimum: żadnych dodatkowych ścianek, wnęk czy sufitów podwieszanych. Jedyne co skorygowaliśmy to przedpokój: otwór drzwiowy który dzielił go na dwie części (fragment niezakreskowanych ścian na rysnunku) został zburzony, tak aby powstała jedna całość.
Następnie przygotowałam projekt koncepcyjny, pokazujący funkcję mieszkania wraz z wyposażeniem. Od razu powiem: tu nie było żadnych fajerwerków z ustawieniem mebli, raczej prosta i przemyślana funkcja, tak, aby goście którzy będą wynajmować mieszanie, czuli się w nim dobrze i komfortowo.
Koncepcja wstępna została zaakceptowana przez Właścicieli, więc kiedy przyjechałam do mieszkania, aby dokonać pomiarów, od razu wiedziałam które punkty elektryczne, oraz przyłącza wod-kan. pasują nam do projektu, a które musimy zmienić.
Wyszliśmy z założenia, że nie dokonujemy żadnych zmian w przyłączach lamp sufitowych, tylko pracujemy na tym, co mamy. I o ile w przedpokoju, łazience, sypialni oraz nad częścią wypoczynkową w pokoju dziennym były OK, o tyle kabel wiszący z sufitu w strefie jadalni nijak nie pasował nam do ustawienia stołu.
Co zrobiłam? Spójrz na lampę nad stołem – jest ruchomym ramieniu, co pozwala ustawić klosz w centralnym punkcie blatu.
2. POSTAW NA AUTENTYCZNOŚĆ
Wiadomo, kiedy jedziemy do Zakopanego, chcemy poczuć zakopiański klimat, dlatego wnętrza hoteli, domów czy apartamentów na wynajem są w folkowym klimacie. Z kolei nad morzem jasna kolorystyka, naturalne materiały z wikliną i lnem na pierwszym miejscu, oraz drobne morskie akcenty są mile widziane.
Więc naturalne dla mnie było to, że jeśli projektuję mieszkanie w Wiśle, to chcę by oddawało ono klimat Beskidu Śląskiego oraz gór, a nie Starego Miasta w Krakowie.
3. KUP SOLIDNE MATERIAŁY
Mieszkanie na krótkoterminowy wynajem jest dużo mocniej użytkowane niż takie, w którym mieszkamy na codzień. Co więcej, to użytkowanie może być z różnym „stopniem czułości” (pomyśl o narciarzach którzy właśnie wracają ze stoku, z mokrym sprzętem, albo rowerzystami, którzy właśnie uciekali przed deszczem). Dlatego z myślą o nich, warto postawić na solidne materiały.
Co zrobiłam? Przede wszystkim zaproponowałam Inwestorom, aby w całym mieszkaniu była ceramiczna podłoga. W sklepie z wyposażeniem łazienek znalazłam piękne płytki imitujące drewno, w układzie jodełki, która jest położona w całym mieszkaniu.
Co dalej? Ściany! Ściany podobnie jak podłoga, są mocno narażone na zabrudzenia. Dlatego w całym mieszkaniu jest farba ceramiczna: do zmywania, do szorowania. A z kolei w przedpokoju, wytrzymała tapeta z motywem lasu, która przy okazji robi super pierwsze wrażenie.
4. MEBLE Z SIECIÓWKI
Kolejna rada którą dałabym osobie urządzającej mieszkanie na wynajem to: kupuj w sieciówkach! Dlaczego? Są dwa powody: po pierwsze – cena. Zwykle sieciówki mają wiele mebli w przystępnej półce cenowej (wszak mieszkanie na wynajem powinno w perspektywie przynosić zyski, prawda?)
Drugi powód jest nieco prozaiczny i ma związek ze zdjęciami. Otóż jeśli coś z mieszkania zostanie zniszczone na tyle, że będzie konieczna wymiana, to właśnie w sieciówce będzie można kupić dokładnie taki sam mebel, a co za tym idzie mieszkanie (lub pomieszczenie) nie będzie wymagało nowej, uaktualnionej sesji zdjęciowej do ogłoszenia.
Oczywiście w skrajnych przypadkach może się okazać że nasze łóżko/stolik/krzesło zostanie wycofane z oferty, ale prawdopodobieństwo jest dużo mniejsze, niż gdy zakupy zostaną zrobione na przykład na OLX.
5. SZUKAJ OKAZJI
Z tego samego powodu co wyżej – bo mieszkanie ma zarabiać w określonej perspektywie czasu. Dla przykładu powiem, że sofa z poniższego zdjęcia została kupiona dwa razy: po raz pierwszy w normalnej cenie, drugi raz dosłownie dzień później, kiedy pojawiła się na promocji.
Wiadomo co się stało z tą pierwszą – została zwrócona.
6. WPROWADŹ ELEMENT ZASKOCZENIA
Najbardziej zapamiętujemy to, co zrobi na nas wrażenie. Dlatego warto w mieszkaniu na krótkoterminowy wynajem wprowadzić jakiś element zaskoczenia, który zostanie zapamiętany przez gości.
Tutaj jest to wcześniej wspomniana leśna tapeta, która od wejścia robi niesamowite wrażenie. Idąc dalej przesuwne drzwi prowadzące do schowka, a także drewniane narty na ścianie w pokoju dziennym.
Legenda głosi, że w tym miejscu wylądował znany skoczek z Wisły 🙂
Mam nadzieję, że te 6 wskazówek, pomogą Wam przy projekcie własnego mieszkania na wynajem. A jeśli chcielibyście zamieszkać choćby przez weekend w tym apartamencie, to tutaj można dokonać REZERWACJI
Miłego mieszkania!