Obserwuj:
Dzieci, Projekty

Co powinno być w pokoju przedszkolaka?

co powinno być w pokoju przedszkolaka?, pokój przedszkolaka wyposażenie, meble dla przedszkolaka

W maju tego roku Lili skoczyła 4 lata, a za kilka dni skończy pierwszy rok przedszkola. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wiele się zmieniło– już nie jest maluszkiem który tylko bawi się klockami na dywanie (choć nadal to uwielbia), ale dziewczynką, która ma zainteresowania i konkretny sposób postrzegania świata.

 Wraz z jej dorastaniem zmienia się jej otoczenie: nasz dom i jej pokój. Pewne rzeczy możemy już schować do pudeł, a inne czekają na swoją kolej. Jej pokój rośnie razem z nią, nie tylko dlatego że jest coraz większa, ale też dlatego, że zmieniają się jej potrzeby.

CO ZATEM, POWINNO BYĆ W PRZESTRZENI PRZEDSZKOLAKA?

O tym opowiem przykładzie pokoju Lili.

co powinno być w pokoju przedszkolaka?, pokój przedszkolaka wyposażenie, meble dla przedszkolaka

Zacznijmy od tego że na przestrzeni czterech lat jej życia, pokój Lilki przeszedł kilka zmian. Przez pierwszy rok mieszkała z nami, w naszej sypialni: miała swoje łóżeczko i ubranka w komodzie. W drugim roku kupiliśmy pierwsze meble do jej pokoju, ale łóżeczko nadal było u nas. Dopiero kiedy skończyła 2 latka, przeprowadziliśmy ją do swojego pokoju na dobre.

PRZECZYTAJ TAKŻE: POKÓJ LILI: UPDATE

#1. ŁÓŻKO

Przez długi czas Lili miała materac położony na podłodze – powód był jeden i bardzo konkretny: spadała z każdego łóżka niezależnie od jego rozmiaru. Kładąc materac na podłodze, nie uniknęliśmy upadków, ale dzięki 15cm różnicy w poziomach upadek nie był aż tak bolesny. Na wiosnę tego roku postanowiliśmy wstawić do jej do pokoju łóżko. Od razu zdecydowaliśmy się na duże o rozmiarze 140cm, bo po pierwsze, jest na to miejsce, a po drugie ma mnóstwo zalet.

Raz na jakiś czas Lili prosi, aby ktoś z nas spał z nią – przy tym rozmiarze łóżka możemy przespać całą noc, bez poczucia że rano obudzimy się „połamani”. Poza tym, za rok może dwa, zacznie zapraszać koleżanki na noc – która z nas tego nie lubiła? Mając w pokoju podwójne łóżko, nie będę musiała za każdym razem wyciągać dodatkowego materaca. Jeśli łóżko nie zostanie zniszczone, połamane lub coś się z nim nie stanie, to przypuszczam że będzie w pokoju Lili przez kolejne kilkanaście lat.

co powinno być w pokoju przedszkolaka?, pokój przedszkolaka wyposażenie, meble dla przedszkolaka

#2. STOLIK/BIURKO

Jestem zdania, że od samego początku dziecko powinno mieć w swoim pokoju miejsce do rysowania. Wysokość stolika i krzesełka powinna być przystosowana do wzrostu dziecka, by było mu nie tylko wygodnie, ale i zdrowo dla jego kręgosłupa. My kupiliśmy podstawowy zestaw w Ikei: stolik i dwa krzesełka, mając na uwadze, że będziemy go musieli wymienić kiedy Lili skończy 5 lat. W miejscu w którym jest stolik, niedługo pojawi się biurko, pewnie z naszej kolekcji mebli Kółko Krzyżyk!

biurko kółko krzyżyk, kolekcja kółko krzyżyk

fot. Przemek Kuciński

Na stoliku Lili ma swój zestaw – rolkę z papierem do rysowania, oraz kredki w zasięgu ręki. Obok jest ściana tablicowa, czyli kolejną rzecz, która nie tylko jest świetną zabawą, ale i miejscem do rozwijania kreatywności. Jeśli zastanawia Was jak to się stało, że mając dziecko w domu nie mamy porysowanej kredkami ani jednej ściany, to odpowiedź jest prosta – ściana tablicowa. Owszem, podczas rysowania jest trochę pyłu zarówno na podłodze, jak i na małych rączkach, ale z pełną świadomością wliczam to „w koszty”.

co powinno być w pokoju przedszkolaka?, pokój przedszkolaka wyposażenie, meble dla przedszkolaka

 

#3. MIEJSCE NA ZABAWKI

Skoro jesteśmy już przy zabawkach, to powiem Wam jaki był z nimi problem. Od dłuższego czasu powtarzał się u nas, ten sam scenariusz przy wieczornym zasypianiu: leżymy już w łóżku, ja kończę czytać „Krowę Matyldę”, a Lili zamiast zamykać oczy wstaje z łóżka i zaczyna bawić się lalkami, pluszakami i wszystkim co jest w zasięgu jej wzroku, byleby tylko nie spać.

Zabawki które miała w pokoju, nie interesowały ją w ciągu dnia, za to wieczorem przed spaniem, nabierały jakiegoś nowego wymiaru. Któregoś dnia uznaliśmy z M. że musimy to zmienić, wynieśliśmy wszystkie rozpraszacze z jej pokoju, zostawiając tylko książki. Zabawki przeprowadziły się do pokoju obok, gdzie zrobiła się mała bawialnia. A w jej pokoju zostały tylko przytulanki do spania i właśnie książeczki.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy może zaadopotować kolejny pokój na bawialnię, więc warto zadbać by w sypialni dziecka pojawiła się chociaż jedna komoda, w której zmieszczą się wszystkie rozpraszacze. Uwierzcie mi, to rzecz która usprawni zasypianie o co najmniej 6 punktów w 5-stopniowej skali.

co powinno być w pokoju przedszkolaka?, pokój przedszkolaka wyposażenie, meble dla przedszkolaka

komoda kółko krzyżyk

PRZECZYTAJ TAKŻE: NASZA AUTORSKA KOLEKCJA MEBLI KÓŁKO KRZYŻYK

#4. PÓŁKI NA KSIĄŻKI

Czyli najważniejsze wyposażenie w pokoju naszego przedszkolaka. Od zawsze było ich sporo, ale obecnie mamy ich jeszcze więcej, bo od kilku miesięcy w naszej okolicy działa biblioteka. Raz na miesiąc chodzimy po nowe książki dla dzieci – te które podobają się Lili szczególnie, kupujemy. Tak właśnie zamieszkała u nas „Krowa Matylda”. Ulubione trzymamy na półkach nad stolikiem, pozostałe we wnęce przy drzwiach wejściowych.

co powinno być w pokoju przedszkolaka?, pokój przedszkolaka wyposażenie, meble dla przedszkolaka

 

#5. SZAFA, CZYLI PRZECHOWYWANIE UBRAŃ

W pokoju Lilki jest jedna szafa oraz niewielka regał – to tutaj trzymam wszystkie jej ubranka. Prawdę mówiąc, w szafie zakochałam się od pierwszego wejrzenia: śliczny drewniany domek z Pinio skradł moje serce i jedyne czego się obawiałam, to fakt, że będzie mało miejsca (co się później okazało – zupełnie niepotrzebnie). W szafie mieszczą się wszystkie ubranka które są aktualnie noszone (te za małe lub jeszcze za duże, są w pudełkach w bawialni), z kolei w koszyczkach na regale trzymamy bieliznę, dzięki temu jest do niej łatwy dostęp.

Szafa zostanie z nami przynajmniej do momentu, kiedy sama Lili nie stwierdzi że jest to dziecięcy mebel, bo pod względem pojemności pasuje idealnie.

co powinno być w pokoju przedszkolaka?, pokój przedszkolaka wyposażenie, meble dla przedszkolaka

Tak jest dzisiaj, pokój Lili jest dość minimalistyczny – zdecydowanie jest w nim mniej przedmiotów i zabawek niż rok temu. Jest stonowany kolorystycznie i wyciszony, a jedymi dekoracjami w pokoju są naklejki kropki oraz plakat z hipopotamem. Może dla niektórych zbyt surowo i monochromatycznie, ale dla nas i dla niej – idealnie!

 

**PRZEPIS NA WNĘTRZE**

 

Biała komoda – nasza kolekcja Kółko Krzyżk dostępna w Umebluj Mieszkanie

Łóżko – kupione dokładnie 10 lat temu do pierwszego mieszkania, podobne tutaj

Szafa domek + regał – Pinio model Marsylia

Stolik i krzesełka – Ikea Sundvik

Półeczki na książki – Ikea

Zasłony – Ikea Lenda 

Półki domki – Pepco

 

 

 

Jeśli to co robię inspiruje Cię - poleć mnie proszę swoim znajomym :)

Udostępnij:
Poprzedni post Następny post

Wpisy, które Cię zachwycą: